Rejim Kaos Aralığının İçinde

Rejim Kaos Aralığının İçinde

Eş Sözcümüz Cengiz Çiçek, 3. Yol’un bir stratejini, Demokrasi İttifakı’nın mücadele ortaklığını ANF’nin sorularıyla yanıtladı. "Türkiye’de rejim öylesine bir kaos aralığının içine girdi ki her şeyin her an olacağı, aklımızın bile almayacağı gelişmelerin yaşanacağı günlerden geçiyoruz. Böylesi dönemlerde örgütlü halk tanımını sadece mevcut rejimle, iktidarla arasına siyasi mesafe koymuş, bu siyasal mesafeyi ağırlıklı olarak seçimlerde kullandığı oyla gösteren veriler üzerinden yapamayız"
"Basına ve Kamuoyuna"

"Basına ve Kamuoyuna"

HDK olarak, tüm emek, demokrasi ve özgürlük güçlerine, kapitalizme ve faşizme karşı birleşik bir halk hareketi ve örgütlenmesi yaratmak amacıyla güç ve eylem birliği zeminlerinde ortaklaşmaya, birlikte hareket etmeye çağırıyoruz. Bu yönlü her türden ilerleme çabasının, her türden meşru biçimler altında yürütülen birlik girişimlerin ve eylemsel ortaklıkların etkin öznesi olacağımızı belirtiyoruz. Halklarımızın bizlerden beklentisi de bu yöndedir.
“Erkek Devlet Şiddetine Karşı Direnişteyiz, Alanlardayız”

“Erkek Devlet Şiddetine Karşı Direnişteyiz, Alanlardayız”

Kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesini her türlü şiddet yöntemi ile bastıran, erkek yasalarla kendi şiddetini ve geleceğini güvence altına almaya çalışan erkek egemen sistem, hakları ve hayatları için yeni mücadele yöntemleri ile sokakları terk etmeyen kadınların direnişinin yeni yaşamın, eşit ve özgür bir yaşamın habercisi olduğunu biliyor. HDK Kadın Meclisleri olarak kadınların direniş ve mücadelesinin önemli bir durağı olan 25 Kasım’da haklarımız, hayatlarımız ve geleceğimiz için tüm kadınları hep birlikte alanlarda olmaya yeni yaşamın yürütücüsü olmaya çağırıyoruz.
11.Dönem 3.Genel Meclis Toplantısı Sonuç Bildirgesi

11.Dönem 3.Genel Meclis Toplantısı Sonuç Bildirgesi

Kapitalist, emperyalist ülke ve şirketlerin, uluslararası kurumların güya krizin yığınlar üzerindeki yıkıcı etkilerini hafifletmek üzere bir araya geldiği Glasgow Zirvesi tam bir fiyasko ile sonuçlanmıştır. Halklar, kadınlar, LGBTİ+'lar, işçi-emekçiler lehine bir tedbir ve plan ortaya çıkmadığı gibi ekolojik krizi derinleştirmeye yönelik örtük ve açıktan pazarlıklar yapılmıştır.
"HDK, Toprağın Aradığı Su"

"HDK, Toprağın Aradığı Su"

Eşsözcülerimiz Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, HDK'nin geride bıraktığı 10 yılın muhasebesini ve yakın geleceğin mücadele haritasını Express’ten Suzan Demir'in sorularıyla değerlendirdiler. "Kongre birleşik mücadele fikriyatını ve bunun örgütsel mücadelesini önerirken, aynı zamanda somut olarak ulus devletçi, tekçi, homojenleştirici akla karşı bir üçüncü bir yol önermesi sundu. Şunu dedi: Bu ülke ne dinciliğe ne faşizme teslim olacak ne yeşil faşizme ne beyaz faşizme. HDK buradan hareketle bir özgürlük seçeneği oluşturmaya çalışıyor."
‘Pandemiler Yeni Yaşama Çağırıyor!’

‘Pandemiler Yeni Yaşama Çağırıyor!’

Eş Sözcümüz Cengiz Çiçek HDK Sağlık Meclisi'nin düzenlediği “Pandemiler Yeni Yaşama Çağırıyor" sempozyumda açığa çıkanları Gazete Karınca için yazdı. Ve sempozyumdan kalan: ne iyi etmiş de doğmuş HDK/HDP; İNATLA ve İNANÇLA, YİNE ve YENİDEN HDK/HDP!
İklim Krizine Karşı Halkların Ekoloji Mücadelesini Yükseltelim

İklim Krizine Karşı Halkların Ekoloji Mücadelesini Yükseltelim

HDK Ekoloji Meclisi: Ormanları, su alanlarını, tarım alanlarını ve biyoçeşitliliği yok eden politikalara karşı direnişi büyütmeliyiz. Kömür ve termik santral yatırımlarını durdurmak, maden şirketlerini ormanlardan çıkarmak, Kanal İstanbul ve Yenişehir gibi tüm mega projeleri durdurmak için daha fazla mücadele etmeliyiz. Sermayenin değil doğadaki tüm canlıların haklarını gözeten, demokratik, adil katılımcı bir demokrasi için mücadeleyi büyütmeliyiz.
Emekliler, Yaşlılar Kendileri Konuşmalı!

Emekliler, Yaşlılar Kendileri Konuşmalı!

HDK Emekliler ve Yaşlılar Meclisi olarak, eşitlik esasına dayalı, ayrımcılığın olmadığı, bütün yaş gruplarını kapsayan bir toplumun yaratılması, insan hak ve özgürlüklerinin korunması ve geliştirilmesi, toplumsal barışın ve adaletin sağlanması için özyönetim ve ortak yaşam esaslı yerel meclisler oluşturalım.
11.Dönem 2.Genel Meclis Toplantısı Sonuç Bildirgesi

11.Dönem 2.Genel Meclis Toplantısı Sonuç Bildirgesi

Halkların Demokratik Kongresi 11. Dönem, 2. Genel Meclis'i, 12 Eylül 2021 tarihinde, 1980'de gerçekleşen 12 Eylül faşist darbesinin 41. yıldönümünde, İstanbul'da geniş bir katılımla toplandı.
6-7 Eylül Pogromunun 66. yılı, Unutmadık…

6-7 Eylül Pogromunun 66. yılı, Unutmadık…

Halkların Demokratik Kongresi Halklar ve İnançlar Meclisi olarak, 6-7 Eylül utancını bir kez daha hatırlatırken, her linçin bir POGROM olabileceği öngörüsüyle halkların ve inançların eşit ve özgür yaşamı için mücadele içinde olacağımızın sözünü yineliyoruz.