12. Dönem 2. Genel Meclis Toplantısı Sonuç Bildirgesi

12. Dönem 2. Genel Meclis Toplantısı Sonuç Bildirgesi

Depremden çıkarılacak en önemli ders, merkezi iktidarın vesayetinin kırılması, yerel yönetimlerin özerkliğinin güçlendirilmesi, halkın mahalle ve sokak meclisleriyle siyasetin doğrudan öznesi olması ve dayanışmanın önünün açılmasıdır. Bu doğrultuda atılması gereken ilk adım ise, halkın iradesini gasp eden kayyum uygulamalarına derhal son verilmesi; seçilmiş yönetimlerin işbaşı yapması ve halkın yaralarının, gene kendi iradesi ve dayanışması ile sarılmasıdır
12.Dönem 1.Genel Meclis Sonuç Bildirgesi

12.Dönem 1.Genel Meclis Sonuç Bildirgesi

Depremin felaketlere dönüşmesine bir daha asla izin vermeyelim; merkeziyetçi yönetim anlayışına karşı komünlerde, meclislerde birleşelim; günü ve geleceği demokratik, komünal ve özgür kılalım.
Sağlık Meclisi Deprem Raporu!

Sağlık Meclisi Deprem Raporu!

Sağlık Meclisi; Afet yönetimi, koordinasyonlar, yardım çalışmaları hem devlet hem de bizim yapılarımızda erkek egemen… Bu yönlü eleştiriler gündemleştirilerek, kadın perspektifi öne çıkarılmaya çalışıldı.
Afetler halklar arasında ayrımcılık yapmaz, gün dayanışma günüdür

Afetler halklar arasında ayrımcılık yapmaz, gün dayanışma günüdür

HDK Göç ve Mülteciler Meclisimiz ile HDP Göçmen ve Mülteciler Komisyonunun ortak açıklaması: Ağır bir insanlık dramını yaşadığımız bir dönemde, bir yandan da göçmen ve mültecilere karşı örgütlenmeye çalışılan nefret atmosferine karşı da mücadele ediyoruz.
Yaralarımızı Yardımlaşma ve Dayanışmayla Saracağız!

Yaralarımızı Yardımlaşma ve Dayanışmayla Saracağız!

Bu depremin bölgesel bir deprem olma özelliği kabul edilmeli ve ortaya çıkan büyük drama genel bir insanlık sorunu olarak yaklaşılmalıdır. Sadece Türkiye’de değil Suriye ve Rojava topraklarındaki depremzedelerle de yukarıda sıraladığımız talepler ekseninde bir dayanışma insanlık değerlerimizin gereğidir. Bir kez daha bölgedeki tüm halklara baş sağlığı diliyor ve yaralarımızı hep birlikte saracağımıza dair inancımızı koruduğumuzu yineliyoruz.
HDK  12. Genel Kurul Sonuç Bildirgesi

HDK 12. Genel Kurul Sonuç Bildirgesi

12 yıl önce, “Umuda Yolculuk” şiarıyla başladığımız tarihsel yürüyüşümüzü bugün büyüterek sürdürüyoruz. HDK, geçmişten günümüze tüm ezilenlerin, sömürülenlerin örgütlü mücadelesi ve direnişlerinin toplamının adıdır.
12. Dönem Genel Kadın Konferansı  Sonuç Bildirgesi

12. Dönem Genel Kadın Konferansı Sonuç Bildirgesi

HDK Kadın Meclisleri Paris’ten Sufrajetlere, Sovyetlere; kadın partizanlardan Rojava’da direnen kadınlara, biriktirerek kurduğumuz feminist hareketle, kadın hareketiyle büyük bir mücadelenin parçası olmanın özgüveniyle “Buradayız, direnişteyiz, biz kazanacağız” dedik.
Kadın Mücadelesi Suikastler ile Engellenemez

Kadın Mücadelesi Suikastler ile Engellenemez

Kadın Meclisimiz 9 Ocak Paris katliamının 10. yılında Kürt kadın mücadelesi öncülerini andı. Leyla, Fidan ve Sakine'lerden Emine Kara’ların anılarının ve mücadelelerinin takipçisi olacağımızın sözünü bir kez daha yineliyor, Kadınlar olarak, yaşamı ve barışı haykırıyoruz.
 Jin Jiyan Azadî Yaşasın Kadın Özgürlük Mücadelemiz
18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü

Göç ve Mülteciler Meclisimiz ile HDP Göçmen ve Mülteciler Komisyonunun ortak açıklaması: 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü vesilesiyle göçmen ve mültecilerin temel haklarını savunmaya devam edeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.
Kürt kadınlarına yönelik saldırı, kadın mücadelesinedir!

Kürt kadınlarına yönelik saldırı, kadın mücadelesinedir!

HDK Kadın Meclisi, HDP Kadın Meclisi ve bileşenlerimizin kadın yapıları ile ortak açıklamamız: Kadın özgürlük mücadelemiz ve feminist mücadelemiz önünde engel olamayacaksınız. TJA’lı kadınlarla dayanışma içerisinde olacağız ve bu erkek egemen kadın düşmanı iktidarı hep birlikte göndereceğiz!   Jin, jiyan, azadî!