Eşsözcümüz Sedat Şenoğlu Derhal Serbest Bırakılsın!

Eşsözcümüz Sedat Şenoğlu Derhal Serbest Bırakılsın!

Eşsözcümüz Sedat Şenoğlu 8 Kasım 2019 günü sabaha karşı evinden gözaltına alındı. Diyarbakır’da başlatılan ve 2911 sayılı kanuna muhalefet etmek gerekçesine dayandırılan gözaltı operasyonunu HDK Genel Merkezimizde düzenlediğimiz bir basın toplantısıyla protesto ettik. HDK bileşenleri, HDP il ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda kişinin katıldığı toplantıda Eşsözcümüz Gülistan Kılıç Koçyiğit konuşma yaptı
Savaşın Değil Barışın Sesi Olalım!

Savaşın Değil Barışın Sesi Olalım!

Saldırı başladığından beri sivil yerleşim alanlarının, su ve elektrik istasyonlarının, barajın bulunduğu noktalara atış yapılmaktadır. En temel hak olan yaşam hakkı ve suya erişim hakkı gasp edilmektedir ve bu insanlık suçudur! Bombalarla, savaş araçlarıyla talan edilen/edilecek olan ekosistemler yüzlerce yıl kendini onaramayacaktır. Bölgede savaştan geriye dönebilenler de yıkıma uğramış alanlarda üretim yapamayacak, geçimlik yaşamını sürdüremeyecektir.
Barışı Savunalım! Savaşa, İşgale Dur Diyelim!

Barışı Savunalım! Savaşa, İşgale Dur Diyelim!

Bugün eğer, planlanan işgal harekâtıyla Rojava devriminin boğulmasına izin verilirse, Kuzey- Doğu Suriye Federasyonu altında birleşmiş hakların kurduğu özgürlük, eşitlik, adalet ve barış ideallerine sıkı sıkıya bağlı halk iradesini ortadan kaldırma hesabı yol alırsa, bu yanlış hesap, Türkiye ve Suriye halkları için, dünden daha karanlık günlerin habercisinden başka bir şey olmayacaktır.
Eşsözcümüze yönelik linç kampanyasını kınıyoruz!

Eşsözcümüze yönelik linç kampanyasını kınıyoruz!

17 Eylül 2019 tarihinde kayyımlara karşı Diyarbakır’da yapılan eylemlerin 30. gününde konuşan HDK Eşsözcümüz Gülistan Kılıç Koçyiğit'in konuşması, havuz medyası tarafından çarpıtılarak günlerdir süren bir linç kampanyasına dönüştürüldü. Havuz medyasının ahlaksızca yürüttüğü linç kampanyasını şiddetle kınıyoruz. Bu konuda hukuksal mücadele başlatacağımızı da belirtmek istiyoruz.
HDK Mersin İl Yürütmesi krize karşı eylem planlamasını açıkladı

HDK Mersin İl Yürütmesi krize karşı eylem planlamasını açıkladı

HDK Mersin İl Yürütmesi 10’uncu Genel Kurul’a kadar ekonomik krize karşı kentte yapacakları eylem planlamasını açıkladı. HDK Merkezi Yürütme Kurulu’nun 26 Eylül’de İstanbul’da yaptığı toplantı sonrasında ekonomik krize dair başlattığı kampanyanın startı Mersin'de de verildi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şube binasında yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katılırken, basın açıklamasını HDK Mersin İl Eşsözcüsü Zahide Yavuz okudu.
HDK İstanbul İl Yürütmesi krize karşı eylem planlamasını açıkladı

HDK İstanbul İl Yürütmesi krize karşı eylem planlamasını açıkladı

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul İl Meclisimiz de "Kriz Var! Aynı Gemide Değiliz!" kampanyasının startını Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Aksaray Şubesi’nde yaptığı basın toplantısıyla verdi. HDK İstanbul İl Eşsözcüsü Nihayet Düzel'in basın metnini okuduğu toplantıya Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut'un yanı sıra çok sayıda kişi ve kurum temsilcisi katıldı.
HDK İzmir İl Yürütmesi krize karşı eylem planlamasını açıkladı

HDK İzmir İl Yürütmesi krize karşı eylem planlamasını açıkladı

HDK'nin başlattığı ekonomik krize karşı kampanyanın startı İzmir'de de verildi. HDK İzmir Meclisi, HDK 10. Genel Kurulu'na dek hem yerellerde hem de çeşitli örgütlenmelerle çalışmalarını yürüteceklerini aktardı. İzmir Eğitim Sen 2 No'lu Şube binasında yapılan basın toplantısına HDP İzmir İl Eşbaşkanı Kadir Baydur, Tarım Orkam-Sen Genel Başkanı Hamit Kurt ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi ve 78'liler Girişimi üyeleri katıldı.
HDK Adana İl Yürütmesi krize karşı eylem planlamasını açıkladı

HDK Adana İl Yürütmesi krize karşı eylem planlamasını açıkladı

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütme Kurulu’nun 26 Eylül’de İstanbul’da yaptığı basın toplantısı sonrasında ekonomik krize dair başlattığı kampanyanın startı Adana’da verildi. HDK İl Yürütmesi binasında düzenlenen açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. HDK İl Eş Sözcüsü Uğur Bayrak, ana ekseninde ekonomik krizin yer aldığı kampanyaları süresince krizi emek, doğa ve kadınlar açısından toplumsal hayata, kültür, sağlık ile eğitim alanlarına yansıyan tüm boyutları ile ele alacaklarını belirtti.
HDK Ankara İl Yürütmesi krize karşı eylem planlamasını açıkladı

HDK Ankara İl Yürütmesi krize karşı eylem planlamasını açıkladı

HDK Yürütme Kurulu’nun 26 Eylül’de İstanbul’daki basın toplantısıyla başlattığı "Kriz Var! Aynı Gemide Değiliz!" kampanyasının Ankara startı verildi.. HDK Ankara İl Yürütmesi’nin, SES Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında konuşan HDK Ankara İl Eş Sözcüsü Fatma Kılıçarslan, “Hareket noktası ekonomik kriz olan kampanyamızda emek, doğa, kadınlar açısından krizin toplumsal hayata, kültür, sağlık, eğitim alanlarına yansıyan tüm boyutları ele alınacak” dedi.
Kriz Var! Aynı Gemide Değiliz!

Kriz Var! Aynı Gemide Değiliz!

Halkların Demokratik Kongresi’nin, halklarımıza 3 cümlelik bir çağrısı var: - Aynı gemide değiliz; krizi beraber yaratmadık; krizin bedelini, krizi yaratanlara ödetelim! - Yokluğa, yoksulluğa, işsizliğe karşı dayanışmamızı örgütleyelim! - Savaş politikalarına karşı barış aklını egemen kılalım! Kriz karşısında, bizim ve çocuklarımızın geleceği için yegâne çıkış yolu budur.