Rahip Aho'nun Tertemiz Kalbine İtimadımız Tam!

11 Ocak 2019

Mardin Nusaybin’de Mor Yakup Kilisesi Rahibi Sefer Bileçen (Rahip Aho) ve 8 kişinin Terörle Mücadele ekipleri tarafından gözaltına alınması şaşkınlık yarattı. Yıllardır inzivada yaşayan bir rahibin, 1915’ti, Seyfo’ydu, sürgünlerdi derken köyünde 10-15 kişilik bir cemaati kalmış bir rahibin Türkiye’ye “zarar vermesi” mümkün müydü!

24 saatlik avukat görüş yasağı sürerken, Rahip Aho’nun “her şeye rağmen” serbest bırakılacağını düşünenler, maalesef yanıldılar. İstanbul gibi bir metropolü ve ailesinin sunduğu olanakları reddedip Bagok Dağı eteklerinde inzivaya çekilmiş Rahip Aho, tutuklandı!

Yargılama süreci ise, “yargıya çoktan varıldığına dair” işaretlerle dolu. Örneğin maaşını devletten aldığı müddetçe ayakta kalabilen korucuların itirafları sonucu gözaltına alınan Rahip Aho’nun, 2018 yılında örgüt mensuplarının manastıra girmesine göz yumduğuna dair fotoğraflar delil sayılıyor, fakat bu fotoğraflar rahibin avukatlarına gösterilmiyor! Eylül 2018’de manastır askeri operasyonlar için kuşatılıp bir üs olarak kullanılıp açık hedef haline getirilebiliyor. Ekim 2018’de ise itirafçılar Rahip Aho’yu ve Süryanilerle ilgili ihbarlarda bulunuyor.

Acılı tarihimizi referans alırsak gün gibi oraya çıkıyor ki bu operasyonlar, yurduna, topraklarına geri dönmek, kendi vatanında yaşamak isteyen Süryanileri korkutmak, sindirmek için yapılıyor. Rahip Aho’yu tutuklayanlar, bambaşka bir yaşam sürmek varken kendini insanlara yardım etmeye adamasına, dinine, inançlarına, ibadet hakkına saygı duymayanlardır. Bu ülke bir halklar bahçesi olabilecekken her şehrini ayrı ayrı cehenneme çevirmeye and içmiş, tekçi zihniyetlerdir!

Bütün bu operasyonlar, bölgenin insansızlaştırılması politikasının hayata geçirilmesi için yürütülmektedir. Batman'da topraklarına dönmek isteyen Ezidilerin dövülmesi ve  yurtdışına gitmek zorunda kalmaları ile Süryani rahibin tutuklanması, aynı tekçi zihniyetin sonucudur. Halkların Demokratik Kongresi Halklar ve İnançlar Meclisi olarak tertemiz kalbine, kardeşlik ülküsüne itimat ettiğimiz Rahip Aho’nun derhal serbest bırakılmasını istiyoruz!

Halkların birlikteliği barışın sırrıdır.

 

 

HDK Halklar ve İnançlar Meclisi