HDK İstanbul İl Meclisimiz Eş Sözcülerini Belirledi

Yaklaşan 10. Genel Kurul sürecimizde HDK İstanbul İl Meclisimiz, kongre düzenleyerek yeni dönem eş sözcülerini belirledi.

Divan seçiminin ardından söz alan bir önceki dönem İstanbul Eş sözcümüz Mevlüt Aykoç, geçmiş döneme dair belirlemelerin yanı sıra çözüm önerilerinin de tartışılacağını dile getirerek, bir mahalledeki bir sorunun sistem içi bir çözümle mi yoksa alternatif bir yaşamla mı ortadan kaldıracağımızı tartışmak gerektiğini dile getirdi.

Programımızda ve tüzüğümüzde bir biçimiyle var olan yeni yaşamın bu boyutuyla tartışılmadığını belirten Aykoç genel kurul sürecinde tartışılması gereken en önemli konunun yeni yaşam olduğunu vurguladı.

Ardından söz alan Eş Sözcümüz Sedat Şenoğlu, HDK’nin hem tarihsel misyonu hem güncel görevleri açısından İstanbul’un önemine değinen Eş sözcümüz, idealleri ve stratejisi bakımından HDK fikriyanının, 21. yüzyılın tümüne bakan, tümünü kucaklayan ve sorunlarına çözüm olma iddası taşıyan felsefe olduğunu vurguladı.

Yerküremizin çok büyük bir kaostan geçtiğini belirten Şenoğlu, emperyalist güçler ve onların ahlakı (ahlaksızlığı), insanlığın geleceğine çok büyük bir karanlık hazırlıyor ve onu örgütlüyor. Bu emperyalist sisten bir var oluş krizi yaşıyor ve çöküyor. İnsanlığı da bu çukurun içine gömmeye çalışıyor. Bu kriz sadece ekonomik değil, siyasi, kültürel, ekolojiktir de. Dünya deneyimlerinden de biliyoruz ki, halklar bu çöküşe karşı kendi çözümlerini aramışlardır” diye konuştu.

Tüm dünyada halkların ayakta olduğunu hatırlatan Eş sözcümüz “İnsanlık bu süresel sistemin dışında kendi alternatifini arıyor ve yaratmaya çalışıyor. HDK zaten Türkiye ve Kürdistan topraklarında bu yeni yaşam anlayışı ve arayışının örgütlenmiş bir programıdır. Bu anlamıyla yerel olanla küresel olanla yerel olanı birleştiren bir akla sahip” dedi.

Kuruluşundan itibaren HDK’nin Türkiye siyasetinde farklı bir yol izlediğini, alışkanlıkların dışına çıkan bir kongre hareketi olduğunu belirterek sözlerine başlayan HDP İstanbul Eş Başkanı Elif Bulut, “HDK’nin içinden çıkan HDP olarak bizler de birlikte mücadele ediyoruz. Halkların toplumsal anlamda mücadelesine değinen ve bu yöntemleri açabilecek olan, deneyimlerden gelen bir parti olarak yolumuza devam ediyoruz ama HDK’nin yürüteceği örgütlenme çalışmaları bizim de önümüzü açacak olan çalışmalardır. Kongreye  başarılar diliyorum” diye konuştu. 

Kapalı oturumun ardından faaliyet raporu ve karar önergeleri okundu.

Önergelerin okunmasının ardından yapılan seçimde HDK İstanbul Meclisi Eş Sözcülüğüne Gurbet Aydoğan ve Yoldaş Aydın seçildi.

Seçimlerin ardından konuşan HDK İstanbul Meclisi Eş Sözcüsü Gurbet Aydoğan, tarihi bir dönem yaşadıklarını, halkların bir arada demokratik koşullarda yaşayabilme mücadelesinin vücut bulduğu bir model olarak HDK'nin önemini bir kez daha gördüklerini söyledi.

Ekonomik krizin etkilerinin yoksul halk arasında artık kabul edilmez bir boyuta geldiğini ifade eden Aydoğan, "Savaş politikalarının derinleştiği, krizin bu kadar yoğunlaştığı, emekçilerin yaşam koşullarının zorlaştığı, işsizliğin bu kadar attığı, süreçte emeğin örgütlenmesi ve direnmesi perspektifi ile emek meclislerinin oluşturulması, kadın, gençlik, doğa ve diğer meclislerin oluşturulması gibi bir çok görev önümüzde duruyor" diye belirtti.

Kayyumlar ile Kürt halkının iradesinin yok sayıldığını söyleyen Aydoğan, "İktidarın sadece yaşadığımız bu topraklarda değil, yanı başımızda bulunan tüm Ortadoğu ve dünyaya umut olan Rojava devriminin kazanımlarına, barışçıl yaşam modeline saldırmaktadır. Şu iyi bilinmelidir bu saldırılar karşısında bizler de direnmeye devam edeceğiz" dedi.

Yoldaş Aydın ise zor ve tarihi bir dönemden geçtiklerini belirterek, "Bu dönem her zamankinden daha fazla sorumluluk üzerimize yüklüyor" diye konuştu.