Anadili Günü

UNESCO'nun 1999'da aldığı kararla Anadili Günü ilan edilen 21 Şubat'ı o günden bu güne çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Halklar ve İnançlar Meclisimizin, “Renkler dillere diller yaşama dönsün” şiarıyla 2.'sini Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenlediği programın sunuculuğunu Dilek Odabaş yaptı.

Programa HDP milletvekilleri Hüda Kaya, Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu ile HDK bileşenleri katıldı.

Eşsözcümüz Sedat Şenoğlu burada yaptığı konuşmada “İnsanlığın çiçekli bahçesi ortadan kaldırılıyor, asimilasyona uğratılıyor.

Dil bunların en başında geliyor. Dünyada 7 bin dil var ve ve bunların yüzde 50’si yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Kendi coğrafyamızda 18 dil yok olma tehlikesiyle karşı karşıya, Lazca, Abazaca, Romanca, Pomakça vesaire. Büyük bir yıkım ve kıyım yaşanıyor dillerde. Bu tabii ki kendiliğinden olan bir şey değil. Tekleşme her yerde. İnsan, kültür kendi anlamlarından soyutlaştırılıyor. Bu büyük bir tehlike. Bu tip etkinlikler bir direniş mevzisi. Belki de çöl içinde bir vaha odakları. Bunları mutlaka yaşatmak zorundayız. Dil hayattır, dili olmayan bir halk yok olmuş bir halktır. Anadili insanın kimliği, kişiliği, onurudur. Tek dilli bir dünya ne kadar yaşanmaz bir dünya olduğunun farkındayız. Onun için başka dilleri kültürleri yaşatmak için her çaba çok kıymetli” diye konuştu. 

Dilbilimci Necmiye Alpay ve Zana Farqini ile araştırmacı Erdoğan Yılmaz'ın konuşmacı olduğu anadili panelinin ardından BEKSAV Müzik Topluluğu çeşitli dillerden oluşan bir repertuvardan şarkılar söyledi.