Başsağlığı- Sennur Sezer

12 Haziran 1943'te Eskişehir'de doğan şair, yazar Sennur Sezer 7 Ekim tarihinde, dün sabah, İstanbul'da eşi Yazar Adnan Özyalçıner'le birlikte yaşadığı evde hayata gözlerini yumdu.

1965 yılında Varlık Yayınları düzelticiliğiyle edebiyat yaşamına adım atan, Sezer. 1982 yılına kadar çeşitli yayınevlerinde ve ansiklopedilerde düzelticilik, metin yazarlığı yaptı.

Başta Evrensel Gazetesi ve Evrensel Kültür olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlanan Sezer'in yayınlanmış çok sayıda kitabı var. Aynı zamanda Sezer, yaşamın pek çok noktasında karşılaştığımız üzere, edebiyatın özellikle kendi dönemindeki erkek yoğunluğuna karşı bir kadın olarak da önemli bir yerde durmaktadır. Kırkı aşkın eseriyle edebiyat dünyasında saygın bir yer tutan Sezer, 1980 yılında kadınlara yönelik yazıları ve şiirleri için Kadınların Sesi Dergisi’nin 8 Mart Ödülü'ne layık görülmüştür.

Bizler, Halkların Demokratik Kongresi olarak başta edebiyat dünyası, ailesi, yakınları ve Evrensel yayım olmak üzere bütün halkımıza başsağlığı dileklerimizi iletir, derin bir üzüntü içinde olduğumuzu belirtiriz.

HDK Yürütme Kurulu
08.10.2015