Arkadaşlarımız serbest bırakılsın. baskı, gözaltı ve tutuklamalar son bulsun!

Gün geçmiyor ki yetkisiz AKP Hükümeti’nin hukuk dışı bir uygulamasıyla karşılaşmayalım. Kürt halkı başta olmak üzere bütün emek, özgürlük, demokrasi ve barış güçlerine karşı adeta bir soykırım gerçekleştiriyor bu savaş hükümeti.

Saray’ın iktidarını korumak uğruna Kürdistan’da HDP’ye yüksek oy oran çıkan onlarca yerde özel güvenlik bölgeleri oluşturuluyor, sokağa çıkma yasakları ilan ediliyor. Çocuk, yaşlı, genç demeden onlarca sivil insan öldürülüyor. Dağlar bombalanıyor, ormanlar yakılıyor. Parti binaları tahrip ediliyor. Öldürülen bedenlere soyulup işkence yapılıyor, zırhlı arabaya bağlayıp yerlerde sürükleniyor. 90’lı yılları kat bekat aşan şiddette ve vicdansızlıkta bir devlet terörüdür yaşadıklarımız. Yeni iktidarın Jitem'i ve Osmanlı Ocakları sahne alıyor bu zulüm uygulamalarında.

7 Haziran seçimlerinden sonra üç bine yakın insan gözaltına alındı, yüzlercesi tutuklandı. Her sabah yeni gözaltılar, tutuklamalarla uyanıyoruz. İnsanlarımız seçim çalışması yapıyor diye, HDP’ye veya HDK’ye üye diye gözaltına alınıp sudan gerekçelerle tutuklanıyor. HDK Yürütme Kurulu üyemiz Mutlu Tatar ve HDK Gençlik Meclisi üyemiz Enes Kaya arkadaşlarımız da bu siyasi soykırım uygulamasının hedefi olarak gözaltına alındılar ve tutuklandılar.

Bizler, Halkların Demokratik Kongresi olarak bütün bu hukuksuzluklara bu zulme bir an önce son verilmesini istiyoruz. Geçici AKP Hükümeti’ne “Mutlu Tatar, Enes Kaya arkadaşlarımız şahsında, Saray koruması adına gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklamalara son ver, tüm siyasi tutukluları serbest bırak, halklarımıza karşı yürüttüğün bu savaşa son ver” diyoruz.

HDK Yürütme Kurulu
07.10.2015